• Novinky

  • Novinky

            • Živočíšne spoločenstvá u Pátračov

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album živočíšne spoločenstvá u Pátračov.

              Živočíšne spoločenstvá na hodine prvouky sú veľmi dôležitou témou, ktorá deti učí o rôznych skupinách zvierat, ich vzťahoch a prostrediach, v ktorých žijú. A kde lepšie sa venovať tejto téme ako u nás v lese! V rámci tejto témy by sa deti mali zoznámiť s nasledujúcimi základnými pojmami a informáciami:

              1. Čo je to živočíšne spoločenstvo? Živočíšne spoločenstvo je skupina rôznych druhov živočíchov, ktoré žijú v tom istom prostredí a vzájomne na seba vplývajú. Tieto spoločenstvá sa nachádzajú v rôznych prostrediach, ako sú lesy, lúky, rieky, alebo oceány.

              2. Typy živočíšnych spoločenstiev:

              Lesné spoločenstvo: V lesoch žijú rôzne zvieratá ako jelene, divé svine, líšky, veveričky, vtáky a hmyz. Rôzne druhy zvierat majú rôzne úlohy – niektoré sa živia rastlinami, iné lovia menšie zvieratá.

              Lúčne spoločenstvo: Lúky sú domovom pre zvieratá ako zajace, srnky, hmyz, ako sú včely, motýle, a rôzne druhy vtákov. Rôzne druhy hmyzu ako sú motýle a včely sa starajú o opeľovanie kvetov.

              Vodné spoločenstvo: V riekach, potokoch, jazerách alebo moriach môžeme nájsť živočíchy ako ryby, žaby, vodné cicavce (napríklad bobry), ale aj rôzne druhy hmyzu.

              3. Vlastnosti a vzťahy v živočíšnych spoločenstvách:

              Potrava: Všetky zvieratá v živočíšnych spoločenstvách sa navzájom ovplyvňujú aj prostredníctvom reťazca potravy. Niektoré sú bylinožravce, iné mäsožravce alebo všežravce.

              Dohoda a súťaženie: V niektorých prípadoch sa zvieratá v spoločenstve môžu vzájomne pomáhať (napr. symbióza), ale aj súťažiť o potravu alebo miesto na živobytie.

               

              4. Príklady interakcií medzi zvieratami:

              Predátor a korisť: Rys a zajac, vlk a jeleň.

              Symbióza: Vtáky, ktoré si stavajú hniezda na stromoch, a stromy, ktoré poskytujú útočisko.

              5. Úlohy v ekosystéme: Každé živočíšne spoločenstvo je súčasťou väčšieho ekosystému, kde zvieratá pomáhajú udržiavať rovnováhu. Napríklad, dravce regulujú populácie menších zvierat, kým rastliny poskytujú potravu a kyslík.

              Na hodinách prvouky môžeme deti zapojiť rôznymi aktivitami: Pozorovanie prírody: Deti môžu ísť na vychádzku a pozorovať zvieratá a rastliny v prírode. Kreslenie živočíšnych spoločenstiev: Deti môžu vytvárať obrázky lesného alebo lúčneho spoločenstva a popísať jednotlivé zvieratá a ich úlohy v spoločenstve. Téma živočíšnych spoločenstiev môže byť aj veľmi zábavná a interaktívna, takže deti si lepšie zapamätajú, ako zvieratá žijú v rôznych prostrediach a akú úlohu zohrávajú v prírode.

              Martina Kováčová

            • Terénna úprava trávnika a príprava vyvýšených záhonov

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Terénna úprava trávnika a príprava vyvýšených záhonov.

              Teplé predjarné počasie sme využili na terénnu úpravu trávnika a prípravu vyvýšených záhonov na jarnú výsadbu. Krtince obsahujú kvalitnú pôdu z väčšej hĺbky, preto sme ich za pomoci žiakov všetky z lúky pozbierali do fúrika a doplnili nimi naše vyvýšené záhony. Trávnik sme hrabľami upravili do rovnej podoby a navyše sme doplnili substrát pre pestovanie našej vlastnej zeleniny a byliniek. Čas jarnej sejby a výsadby sa nezadržateľne blíži... (Ján Ševc a Lucia Zentková)

            • Hviezdoslavov Kubín 2025 u Dobrodruhov

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Hviezdoslavov Kubín 2025 u Dobrodruhov.

              Naši prváci - Dobrodruhovia - mali svoje triedne kolo Hviezdoslavovho Kubína. Pýtate sa prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá.

              Učiť deti recitovať už od malička má množstvo výhod, ktoré ovplyvňujú ich rozvoj nielen v oblasti literatúry, ale aj v ďalších aspektoch ich osobného rastu. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je recitovanie pre deti také dôležité:

              Rozvoj jazykových schopností: Recitovanie pomáha deťom rozvíjať slovnú zásobu, zlepšovať výslovnosť a porozumenie jazyku. Deti sa učia správne vyslovovať slová a používajú rôzne frázy a výrazy, ktoré im pomáhajú v komunikácii.

              Zvýšenie sebadôvery: Deti, ktoré recitujú pred ostatnými, sa učia vystupovať pred publikom a rozvíjajú svoju sebadôveru. Naučiť sa stáť na pódiu, byť sústredený a odvážny môže byť veľmi cenným zážitkom.

              Kreatívne a umelecké vyjadrovanie: Recitovanie nie je len o zapamätaní textu. Deti sa učia interpretovať slová, priraďovať im emócie a vytvárať vlastný umelecký dojem z literárneho diela. Týmto spôsobom sa rozvíja ich tvorivosť a predstavivosť.

              Pamäť a sústredenie: Učenie sa básní alebo úryvkov z prózy je skvelým spôsobom, ako trénovať pamäť. Deti sa učia zapamätať si texty a prezentovať ich plynule, čo im pomáha zlepšiť schopnosť koncentrácie.

              Zvýšenie empatie a emocionálnej inteligencie: Pri recitovaní rôznych textov sa deti dostávajú do rôznych postáv a situácií, čo im umožňuje pochopiť rôzne pocity a perspektívy. To podporuje ich emocionálnu inteligenciu a schopnosť empatie.

              Prepojenie s kultúrou a tradíciou: Prostredníctvom recitovania sa deti dostávajú do kontaktu s národným dedičstvom, literárnymi klasickými dielami, ako aj s modernými autormi, čo im pomáha spoznať kultúru a históriu.

              Sociálne zručnosti: Recitácia pred publikom podporuje deti v rozvoji ich sociálnych zručností, ako je udržiavanie očného kontaktu, používanie správnej reči tela a reagovanie na publikum. Recitovanie je teda nielen skvelým nástrojom na rozvoj jazykových a umeleckých schopností, ale aj prostriedkom na posilnenie osobnostného rastu detí.

              Lenka Janoszczyková

            • Plavecký výcvik

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Plavecký výcvik .

              V týždni od 3.-7.3.2025 žiaci tretieho ročníka absolvovali plavecký výcvik pod vedením Mariána Piknu v Aquabele, Spišskej Belej. Bol to týždeň plný nových skúšok ale aj zábavy.

              Plavecký výcvik je systematický proces výučby plávania, ktorý má za cieľ naučiť deti alebo dospelých správne plavecké techniky a základné zručnosti v práci s vodou. Tento výcvik sa často realizuje v školách ako súčasť telesnej výchovy.

              Hlavné ciele plaveckého výcviku:

              Základy plávania: Deti sa učia základné plavecké techniky ako kraul, prsia, znak a občas aj motýlik. Výcvik začína najprv s jednoduchými zručnosťami, ako je správne dýchanie, plávanie na vode, potápanie a skákanie do vody.

              Bezpečnosť vo vode: Veľkým cieľom plaveckého výcviku je naučiť deti, ako sa správať vo vode a čo robiť v prípade núdze. To zahŕňa napríklad plávanie v prípade vyčerpania, splývanie a získavanie kontroly nad dychom.

              Zvyšovanie zdatnosti: Plávanie je vynikajúcim cvičením na zlepšenie fyzickej kondície, s dôrazom na vytrvalosť, silu, flexibilitu a kardiovaskulárne zdravie.

              Vybudovanie sebadôvery: Pre mnohé deti môže byť voda a plávanie spočiatku trochu desivé. Plavecký výcvik pomáha prekonať tento strach a vybudovať sebadôveru v schopnosti pohybovať sa vo vode.

              Róbert Sedlák

            • Účesy, účesy, ach tie účesy

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Účesy, účesy, ach tie účesy .

              Účesy. Aj táto téma je dôležitá pre väčšinu našich dievčat. V ŠKD sa radi hrajú na salón a tvoria krásne účesy, ktoré sú doplnené prírodninami (momentálne čakáme na prvé jarné kvietky, rastlinky, trávy). Ak by ste potrebovali nový alebo len iný kreatívny účes, istotne sa zastavte v lesíku pri škole. Ručíme za spokojnosť! Drahoslava Magová

            • Biodio herná session

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Biodio herná session.

              V utorok, 5.3.2025, sme sa stretli s p. Horňákom, ktorý nám priniesol nami zakúpenú a dlho očakávanú hru Biodio. P. Horňák s nami strávil dopoludnie, kde nám vysvetlil pravidlá hry a dokonca si ju s nami aj zahral. Biodio je kartová stolová hra pre 1 až 6 hráčov, kde je cieľom vybudovať čo najrozmanitejší ekosystém. Hráči skúmajú zložitú sieť vzťahov medzi zvieratami a prostrediami, čím vytvárajú harmonický celok. Napriek komplexnosti prírodných vzťahov je Biodio jednoduchá hra s intuitívnym priebehom. Každý hráč zostavuje rôzne prostredia, aby vytvoril svoj vlastný ekosystém, ktorý postupne napĺňa živočíchmi, od malých mravcov až po majestátneho orla skalného. Hráč s najrozmanitejším a najcennejším ekosystémom na konci hry vyhráva. Hráči sa prirodzene učia o vzťahoch medzi rôznymi zvieratami, ako aj o ich prepojení s prostrediami a o tom, ako je v prírode všetko vzájomne prepojené. Ďakujeme veľmi pekne, je to skvelá hra, tešíme sa na ďalšie herné sessions. Drahoslava Magová, Lucia Zentková

            • Koniec Fašiangov

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Koniec Fašiangov.

              V školskom klube detí sme si pripomenuli jeden slovanský zvyk a to pochovávanie basy. Tento zvyk je považovaný za symbolické ukončenie fašiangového obdobia. Pochovávanie basy je spojené s obradom, kde sa "pochováva" basa – nástroj, ktorý symbolizuje hudbu a tance fašiangov. Tento obrad je obvykle veľmi veselý a má humoristický charakter, v niektorých prípadoch sa k nemu pridáva aj istá dávka tragikomickosti. Zvyčajne sa v rámci pochovávania basy odohráva aj smútočný sprievod, kde ľudia symbolicky "plačú" nad odchodom fašiangov, čo je zároveň príchodom obdobia pôstu. Tieto zvyky sú veľmi staré a majú svoje korene v predkresťanských rituáloch, no dnes sú stále populárne najmä v slovenských regiónoch, kde sa zachovávajú tradičné oslavy a obchôdzky.

              Drahoslava Magová, Lenka Magová, Anna Mária Miláčková

            • Maľovanie so šípkami v ŠKD

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Maľovanie so šípkami v ŠKD.

              Detská fantázia nepozná hranice! Cestou po lese sme našli šípkový krík, natrhali šípky a následne sme dostali skvelý nápad: "Ideme si vytvoriť prírodnú farbu zo šípok!" Postup je veľmi jednoduchý: Najskôr si šípky rozdrvíme kameňom alebo paličkou, vo fľaštičke zmiešame s trochou vody a voila, farba je hotová. Teraz už stačí iba výkres, štetce a môže vzniknúť umelecké dielo v podaní našich žiakov. ŠKD Anna Mária Miláčková

            • Súťaž Slávici z lavice

            • V Krásnych sadoch hľadáme slávikov z lavice.

              Priprav si jednu pieseň (populárnu pieseň v slovenskom, alebo zahraničnom jazyku) a príď ukázať svoj talent. Súťažiť sa bude v dvoch kategóriach (I. kategória: 1.- 4.ročník; II.kategória: 5. - 6. ročník).

              Tešíme sa na Teba. 

              A.Stoklasová a spol.

            • Začíname s výsevom vlastných priesad paprík.

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Začíname s výsevom vlastných priesad paprík ..

              Koncom februára sme v našej škole začali s výsevom paprík, ktoré plánujeme v druhej polovici mája vysádzať do záhonov. Namiešali sme výsevný substrát, zasiali semienka do správnej hĺbky, poliali ich a uložili sadbovače do pareniska. Teraz budeme trpezlivo čakať 7 až 15 dní, pokiaľ osivo vyklíči. Žiaci si vybrali starú slovenskú odrodu „Biela hrubostenná“, ktorá je nižšieho pevného vzrastu a má bohatú násadu plodov. Veríme, že sa dočkáme bohatej, chutnej a zdravej úrody. Ján Ševc a Lucia Zentková

            • Obvodné kolo Hviezdoslavov Kubín

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Obvodné kolo Hviezdoslavov Kubín.

              Naši žiaci sa zúčastnili obvodného kola Hviezdoslavovho Kubína, ktoré sa konalo v Podtatranskej knižnici v Poprade. Reprezentovali nás štyria žiaci v dvoch vekových kategóriách. Veľmi sa tešíme, že Maxík postúpil na okresné kolo, ktoré sa bude konať v polovici marca. Všetkým súťažiacim srdečne ďakujeme za reprezentáciu školy. Držíme Maxíkovi palce v okresnom kole. Lucia Zentková, Dominika Semanová, Drahoslava Magová

            • Hmyzí hotel "U prvákov". Kto sa u nás ubytoval?

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Hmyzí hotel "U prvákov". Kto sa u nás ubytoval?.

              Dnes sme v triede zažili hotové lesné dobrodružstvo! Slovenský jazyk sme spojili s výtvarnou výchovou a prvoukou a naši prváci sa premenili na malých staviteľov. Vytvorili fantastické domčeky a hotely pre hmyz. A verili by ste, že sme mali hneď aj prvého hosťa? Šikovné ručičky a fantázia pracovali na plné obrátky, a výsledok? No, posúďte sami!

            • Okresné kolo Šaliansky Maťko

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Okresné kolo Šaliansky Maťko.

              Dňa 25.2.2025 sa uskutočnilo okresné kolo Šalianskeho Maťka v Podtatranskej knižnici v Poprade. Šaliansky Maťko je súťaž v prednese slovenských povestí a aj naši žiaci reprezentovali našu školu v dvoch kategóriách. Bol to krásny kultúrny zážitok. Tešíme sa, že sme mali možnosť byť súčasťou tejto súťaže. Drahoslava Magova, Dominika Semanová, Lucia Zentková

            • Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu pre žiakov SSŠ Mlynica

            • Riaditeľstvo Súkromnej spojenej školy Mlynica týmto oznamuje, že v období od 12. 02. 2025 do 14. 02. 2025 bude výchovno-vzdelávací proces prerušený v súlade s Metodickým usmernením č. 15/2005-R z 31. 10. 2005 z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie.

              Všetci žiaci budú na uvedené dni automaticky odhlásení zo stravy.

              Ďakujeme za pochopenie.

               

            • Podporte vzdelávanie detí v Krásnych Sadoch

            • Neustále INOVUJEME vzdelávacie prostredie v Krásnych Sadoch.

              Chceme, aby vzdelávanie bolo spojené s RADOSŤOU a ZÁŽITKOM. Aby deti motivovalo k získavaniu nových vedomostí a znalostí, ktorými môžu OBOHATIŤ TENTO SVET.

              Budeme VĎAČNÍ všetkým, ktorí svojimi 2 % z dane podporia našu neziskovú organizáciu.

              Získané financie z 2 % za rok 2024 budú určené Súkromnej spojenej škole Mlynica v Krásnych Sadoch predovšetkým na jej dovybavenie potrebnými  školskými pomôckami.

              Lesom Svetom, n.o.

              IČO: 51990288

              č.ú. SK24 0900 0000 0051 88610275

               ĎAKUJEME

              Formulár môžte stiahnuť TU

            • Projekt: Moje naj...

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Projekt: Moje naj....

              Žiaci si na hodine anglického jazyka začali pripravovať projekt zameraný na niečo, čo ich zaujíma a čo majú najradšej. Použitím počítačov vyhľadávali informácie, ktoré potrebujú na skompletizovanie projektu. Niektorí žiaci si vybrali obľúbené zvieratko, iní zase obľúbené hry. V Powerpoint majú žiaci napísať v angličtine prečo si danú tému vybrali a odprezentovať ju spolužiakom. Tešíme sa na všetky Moje naj... Lilian del Gaudio Maciel

            • Opekačka v ŠKD?

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Opekačka v ŠKD?.

              Naši žiaci sa najviac tešia na opekačku v školskom klube detí. Šiestaci sa rozhodli počas školského klubu upraviť naše ohnisko a sedenie okolo ohniska. Pílka, skrutkovač a brúsny papier boli ich pomocníkmi. Ceníme si ich iniciatívu, avšak dôležité je aj nadobúdanie týchto zručnosti, ktoré sú nevyhnutné pre život. Vedeli ste, že práca s drevom je ako balsam na dušu? My ÁNO! Veríme, že sa nám na našej prvej tohtoročnej opekačke bude dobre sedieť a opekať. Nevieme sa dočkať a šiestakom veľmi pekne ďakujeme! Drahoslava Magová

            • PARKOUR

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Parkour .

              Jeden z obľúbených krúžkov, ktoré ponúkame v našej škole je PARKOUR pod vedením skúseného lektora Martina Pajonka. Mladší parkouristi objavujú radosť z pohybu, rozvíjajú svoje koordinácie a učia sa pohybové základy v bezpečnom a zábavnom prostredí. Pre starších parkouristov poskytuje možnosti na zlepšenie svojich zručností, prekonanie prekážok a naučenie sa nových techník.

            • Nový krúžok španielskeho jazyka! 🎉🇪🇸

            • Od druhého polroka sme na našej škole otvorili nový krúžok španielskeho jazyka pre prvákov a druhákov. Deti sa učia španielčinu hravou a zábavnou formou, aby si k jazyku vytvorili pozitívny vzťah už od začiatku. Počas hodín sa zoznamujú s novými slovíčkami prostredníctvom hier a spevu, čím si ich prirodzene osvojujú. Postupne vytvárajú prvé vety a frázy, pričom učenie prebieha dynamicky a interaktívne.

              Prvá hodina bola plná nadšenia a radosti z objavovania nového jazyka. Veríme, že deti si postupne osvoja základné výrazy a budú si španielčinu užívať. Pozrite si naše fotky z hodín a nechajte sa inšpirovať touto krásnou jazykovou cestou.

              ¡Hasta pronto! 😊

              Lilian Del Gaudio

  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje